Y. Orkun Yağcı

ÖZET

 

Hak temelli mücadele alanında yıllardır yurttaşlara, sivil gruplara ve STK’lara destek vermekteyim.

 

DENEYİM

 

Yerel Koordinatör

Ekim 2016 – Mart 2017

 

Yenilenebilir enerji alanında farkındalığın arttırılması ve kalifiye eleman yetiştirilmesini amaçlayan bir projenin yerel koordinasyonu ve eğitim yönetmenliği.

Proje Yazarı – Afitaş

Beyoğlu, İstanbul

 

Sinema TV tiyatro sokak sanatı iletişim organizasyon alanlarında projeler yazmak

 

 

Genel Sekreter, Mudanya Kent Konseyi

Mudanya, BURSA — Kasım 2014- Nisan 2015

 

Kent Konseyi’nin tarafsız ve aktivist  uygun etkinlikler düzenlemek . Katılımcı süreçleri planlamak. Kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve örgütsüz yurttaşlar arasında hak temelli iletişim süreçleri kurmak, izlemek ve raporlamak. Kent insiyatifini ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etmek.

Kasım ayından beri 4 personel ve yaklaşık 300 gönüllü ile çalışmalar yürütmekteyim.

Başlıklar

 • Mahalle Meclisleri: Kentin mahallelerinde gönüllü vatandaşlar ile çalışmalar yürüterek mahallenin yaşam kalitesini arttırma yönünde çalışmalar yapmak. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve sivil yurttaşlar arasında iletişim görevi görecek etkinlikler planlamak. Kasım ayından bu yana, kentin 13 mahallesinde meclisler oluşturuldu. 200 kadar gönüllü üyenin görüşleri doğrultusunda 700 kadar talep kamu kurumlarıyla paylaşıldı. Taleplerin takibi sürüyor.
 • Kadın Meclisi: Siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileriyle düzenli toplantılar yapmak . Mudanya kadınının öncelikli sorunlarını tespit etmek, projelendirmek ve paydaşların katılımı ile projelerin hayata geçmesini sağlamak. Meclis toplantılarında belirlenen öncelikli iki sorun doğrultusunda çalışmalar yapıldı.
 1. Kadına Yönelik Şiddet. Bursa Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ile temsilcilerin ve sivilllerin katıldığı Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet konulu iki toplantı düzenlendi. Belediyenin Sığınma evi açması konusunda çalışmalar sürüyor.
 2. Kadın istihdamı: Kentteki kadın örgütleri ile Üreten Kadın Kuruluşları Platformu kuruldu. Kırsal mahallelerdeki kadınların örgütlenme çalışmaları devam ediyor.
 • Sahil Projesi: Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen proje Bursa Kent Konseyi ile ortak bir toplantıda tartışmaya açıldır. Toplantıda getirilen önerilerin projede revizyon edilerek yansıtılması için çalışmalar sürüyor.
 • Engelli Meclisi: Kentteki engelli derneklerini meclis altında bir araya getirmek için toplantılar düzenleniyor. Kentteki engelli vatandaşların envanterini çıkarmak üzere kurumlarla yazışmalar ve saha çalışmaları sürüyor.
 • Hemşeri Dernekleri: Kentin çok kültürlü yapısını öne çıkarmak ve toplumsal kesimler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla yerel kültür şenliği düzenleniyor.

 

Organizasyon Sorumlusu, Mudanya Belediyesi

Mudanya BURSA — Ağustos 2014-Kasım 2014

 

Belediyenin programı doğrultusunda yerel değerleri vurgulamak amacıyla Siyah Üzüm ve Siyah İncir ve Siyah Zeytin şenliklerinde organizasyonu yürütmek.

 

Başlıklar

 • Konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin şenliğe aktif katılımı sağlandı.
 • Köy halkının (özelikle kadınların) şenlikte görünür olmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıldır.

 

STK İlişkileri Büro Sorumlusu, Nilüfer Belediyesi

Nilüfer  BURSA — Haziran 2012- Ağustos 2014

 

Belediyenin kentteki sivil toplum örgütleri ile olan ilişkillerini düzenlemek. İşbirliği fırsatları yaratmak. Toplantılar ve etkinlikler düzenleyen kurumlara destek vermek.

 

Başlıklar

 • Dernekler Yerleşkesi: 20 ofis 6 toplantı salonu ve sosyal alanlardan oluşan yerleşkede kayıtlı 180 sivil toplum örgütünün çalışmalarını yürütebilmesi amacıyla destek verildi. Toplantı salonlarının takvimini oluşturuldu, etkinliklerin duyuruları yapıldı. Dernekler arası işbirliği olanakları yaratıldı. Ülkemizde ilk örnek olan bu bina, ayda 100 kadar halka açık etkinliğin düzenlendiği günde yaklaşık 400 kişinin ziyaret ettiği bir örnek projedir.

Kolaylaştırıcı, Nilüfer Kent Konseyi

Nilüfer  BURSA — Kasım 2006-Haziran  2012

 

Alt çalışma gruplarının istikrarlı yürümesi, niteliksel gelişimleri için gerekli çalışmaları gerekli eğitim ve etkinlikleri tasarlamak. Sivil insiyatiflere

destek ve danışmanlık hizmeti vermek. Fon gerektiren projeler yazmak fon bulmak, projeleri yönetmek ve danışmanlık yapmak.

 

Başlıklar

 • Barış Okulu için 500 Çocuk Elele /2006 – 2009: İlköğretim ve lise çağındaki 500 kadar öğrenci ile Barış mahallesinde bir okul inşa etmek amacıyla çeşitli fon yaratma etkinlikleri düzenledim. . Okul şu anda Barış Anadolu Lisesi adıyla öğretimini sürdürüyor.
 • NKK Gösteri Sanatları Çalışma Grubu / 2006 – 2011: NKK Gösteri Sanatları ÇG. her yaştan katılımcıya açık, amatör bir tiyatro grubudur. Kolaylaştırıcılığını ve yönetmenliğini yaptığım dönem boyunca; Savaş Baba (Yakovos Kambannellis), Hastane Limited (Özgün Metin), Üretim Çılgınlığı (Özgün Metin), 6 Kısa Oyun (Dario Fo), Tanrı (Woody Allen) oyunları sahnelendi.
 • Eskikaraağaç Leylek Şenliği / 2007 – 2012 : “Yaşayan Göl” Uluabat Gölü’nün ekosistemini korumak amacıyla yapılan çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak amacıyla her yıl Mayıs sonunda Eskikaraağaç Köyü’nde düzenlenen şenliğin koordinasyonunu yürütmek. .
 • Misi Yerel Lezzetler Şenliği / 2007 – 2012: Misi Köyü’nün tarihi ve kültürel dokusunu korumak amacıyla yapılan çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak amacıyla her yıl eylül ayında düzenlenen şenliğin koordinasyonunu yürütmek.
 • NKK Gençlik Meclisi / 2007 – 2010: Bir çalışma grubu olarak çalışan grubun, ilgili sivil toplum örgütleri ile işbirliği halinde ilk genel kurulunu yaparak Gençlik Meclisine dönüşmesini sağlamak. Uluslar arası projeler tasarlamak ve yürütmek . (Touch to the future, Sanat Mikser)
 • Yeşil Nilüfer Haftası / 2008 – 2011: İnsan merkezli trafik anlayışına dikkat çekmek amacıyla her yıl eylül ayında ilköğretim okullarının katılımıyla düzenleniyor.
 • Nilüfer Uçurtma Şenliği / 2008 – 2013 : Uçurtma şenliği.
 • Nilüfer Bisiklet Turu / 2008 – 2013 : Günlük hayatta bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen bisiklet turu. (Çalışmalardan önce kentteki bisikletli sayısı 80-100 ile ifade edilirken bugün 8000 örgütlü bisikletli vardır.)
 • Bisikletle Yüzyıllık Macera / 2010 – 2012 : Bisiklet çalışmalarının bir parçası olarak yürüyen proje . 1889 yılında, bir arkadaşıyla Mudanya’ya bisiklet turu için gelen Ahmet Tevfik Efendi’nin anısına düzenlenen 3 günlük bisiklet turu. Her yıl haziran ayının ilk haftasında düzenleniyor.
 • Ayrıca görev yaptığım süre boyunca, 12 sivil grup gelişimlerini tamamlayarak dernekleşmiştir.

 

Kukla Sanatçısı, Neli’nin Dünyası

Osmangazi  BURSA — Haziran 2004- Ağustos 2006

 

Çocuklar için kukla oyunları yazdım ve canlandırdım. Oyunlarımız film olarak piyasada. (Altın Civciv, Arkadaşlığın Değeri, Huysuz Tavşan MORPA Yayınları)

 

Usta Öğretici, İzmir Amerikan Koleji

Konak   İZMİR — Eylül 2001 – Şubat 2002

 

Drama eğitmenliği. 7-16 yaş aralığında çeşitli gruplarla çalıştım.

 

Metin Yazarı, Olay Medya Center

Osmangazi  BURSA — Haziran 1998 – Nisan 1999

 

Medya’ya bağlı gazete ve radyo reklamlarının metinlerini üretmek. TV için program metinleri ve teaserlar yazmak.

 

 

EĞİTİM

 

Dokuz Eylül Üniversitesi – (Örgün Öğretim)

Güzel Sanatlar Fakültesi, Dramatik Yazarlık -

Dramaturji (Türkçe)

— Eyül 1993-

 

Ertuğrul Gazi Lisesi – Yıldırım BURSA

 

YETERLİLİKLER

 • İngilizce (Temel)
 • Programlar: Access : (Orta),Adobe Photoshop : (Orta),Adobe Premiere : (Orta),Sony Vegas : (Orta),Corel Draw : (Orta), MS Office Programları : (Çok iyi)
 • Sertifika: Bütçe Okur-Yazarlığı, Bilgi Üniversitesi – 06.2010
 • Sertifika: STK lar için Uzaktan Eğitim Programı, Bilgi Üniversitesi – 09.10.2008-28.05.2011(100 Saat) Gönüllülük, Çatışma Yönetimi, AB Fonları, Savunuculuk, Strateji Planlama, Kampanya yönetimi

 

 

REFERANSLAR

 

Ertan Ekmekçi

Firma Sahibi – Mavi iBalon Gösteri Hizmetler

E-Posta : ertanekmekci@gmail.com

 

Mehmet KARTAL

Mudanya Belediyesi – Özel Kalem Müdürü

E-Posta : mkartal65@gmail.com

 

Mustafa BOZBEY

Nilüfer Belediye Başkanı.

baskan@nilufer.bel.tr

 

Ömer Naci Topçu

AVP Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü

omer.naci.topcu@hotmail.com

 

Sevil Turan

Yeşiller ve Sol Gelevek Partisi Eş sözcüsü

sevilturan@gmail.com

 

Reşit Elçin

Greenpeace Akdeniz.

resit.elcin@greenpeace.org