Kukla Atölyesi

” Kukla Yapımı ve Oynatımı Atölyesi ”

kukla_atolyesi_bursa

 

Oyun çocuğun en önemli işidir ve oynarken çocuklar dünyayı deneyimler. Korkularını, acılarını, mutluluğunu, kaygılarını oyunla anlatır. Kukla üç boyutlu, hareketli ve konuşturulabilen bir oyuncaktır. Bir çocuğun kendini saklayarak kendini anlatabildiği araçlardan biridir. Kuklanın en büyük gücü “ben” ve “ben olmayan” da saklıdır. Bir çocuğun kukla ile ilişkisi ve kuklaya verdiği hayat bize çok şey anlatır.

Yaşına uygun her türlü sanatsal çalışmayla çocuk, kendini ve çevresini farklı bakış açılarıyla görebilir, kendine ve dünyaya farklı pencerelerden bakabilir ve tüm bunlarla birlikte kendi üretiminin tekliğini ve değerini görebilir ki bu da özgüvenine ciddi bir katkı sağlar.

Kukla yapımı ile başlayan süreçte, kendi yaptığı kuklayı dillendirme ve sahne üstü bir çalışmayla birlikte yaratımını sergileme adımlarıyla çocuklarımız için, kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri bir ortam, yaratıcılıklarının renkli dünyasını keşiflerini ve hayal güçlerini harekete geçirmelerini hedefliyoruz.

 

Günlük Atölye

4-12 yaş katılımcılara verilecek temel malzemeler üzerinden ipli kukla yapımının aşamaları gösterilecek ve katılımcılar çalışma süreci sonunda kendi kuklalarını yapmış olarak atölyeden ayrılacaklardır.

Yaratıcı Drama Yöntemi ile Kukla Atölyesi (4-12 yaş)

4-12 yaş için planlanan ve min.3 ay sürecek olan atölyede katılımcılar farklı türlerden kuklalar yapmayı ve kuklalarına karakter vermeyi öğrenecekler. İpli kuklayı oynatmak için standart bir kontrol mekanizması oluşturulması ve temel hareketlerin sağlanması üzerine çalışacaklardır.

Atölye boyunca görsel ve el becerilerini geliştirecek çocuklar kendi kuklalarını tasarlayıp ve kendi yazdıkları kukla oyununu sahneleme fırsatı bulacaklar.

Atölye çalışmaları haftada 1 gün ve 2 saattir. Tercih edilen kukla modellerine göre atölye ortalama 3 – 5 ay sürmektedir.

Konuyla ilgili 0(507) 166 1600 no’lu telefonumuzdan bizi arayıp, aylık kukla atölyesi  için belirlenmiş  gün ve saatleri öğrenebilirsiniz.

Çalışma esnasında kullanılacak tüm materyaller atölyemize aittir.

Başvur